آموزش

ترید چیست؟ بررسی انواع روش های ترید در ارز دیجیتال

روش های ترید ارز دیجیتال یکی از مهمترین موضوعاتی است که هر تریدر به یادگیری آن نیاز دارد. تریدرهای ارز دیجیتال بر حسب توانایی و دانش و روحیات خود ممکن است از روش‌های مختلفی برای ترید ارز دیجیتال استفاده کنند. این روش‌ها بر حسب تحلیل استفاده شده و نیز بازه زمانی مورد نظر برای کسب سود به دسته‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند. در این مقاله سعی داریم یادگیری این روش‌های مختلف را برای شما ساده‌تر کنیم. در پایان، خواهید توانست روش موردعلاقه خود را انتخاب کنید.

ترید چیست؟ 

برای آشنایی با روش های ترید ارز دیجیتال در ابتدا بهتر است مروری به مفهوم ترید داشته باشیم. ترید (Trade) به معنی تجارت و مبادله کالاها و خدمات است. در بازارهای مالی ترید به معنی خرید و فروش دارایی‌های تعریف شده در بازار است. ترید در حالت کلی نوعی تبادل است که معمولا به‌صورت داوطلبانه بین دو شخص یا گروه برای استفاده از منابع طرف مقابل مانند کالاها و خدمات صورت می‌گیرد.

در بازار ارزهای دیجیتال، ترید می‌تواند شامل خرید و فروش ارزهای دیجیتال با ارزهای فیات باشد و یا اینکه یک رمز ارز نسبت به رمز ارز دیگر مورد معامله قرار بگیرند. به عنوان مثال، شما می‌توانید خرید بیت کوین را با دلار انجام دهید. اگر قیمت بیت کوین به صورت دلاری افزایش پیدا کرد در این صورت شما می‌توانید با فروش بیت کوین خریداری شده، دلار بیشتری به دست آورید. از نظر پیش‌بینی جهت حرکت قیمت، ترید را می‌توان به دو نوع معامله خرید و معامله فروش تقسیم کرد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

 

روش های ترید ارز دیجیتال

برای یادگیری انواع ترید، باید انواع معاملات را بشناسید. همه معامله‌گران رویکرد خود را بر اساس دو نوع اصلی معامله بلندمدت و کوتاه‌مدت قرار می‌دهند.

معامله‌گران بلندمدت به دنبال سود بلندمدت و افزایش ارزش ارزهای دیجیتال پس از مدتی طولانی هستند. بیشتر معاملات بلندمدت شامل خرید کوین در هنگام ارزان‌ترین قیمت آن‌ها است. سپس معامله‌گران صرف‌نظر از شرایط بازار منتظر می‌مانند و فقط زمانی ارز دیجیتال خود را می‌فروشند که در اوج باشد.

از سوی دیگر، معاملات کوتاه‌مدت به سودهای آنی مربوط می‌شود که شامل شناخت روندهای بازار در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت است. این زمان کوتاه می‌تواند چند ساعت و یا حتی چند دقیقه باشد. بنابراین معامله‌گران کوتاه‌مدت گاهی اوقات یک دارایی را چندین بار در یک روز خرید و فروش می‌کنند. معاملات کوتاه‌مدت برای کسانی عالی است که زمان و تجربه لازم برای تجزیه‌وتحلیل تکنیکال بازار را دارند.

عواملی از قبیل بازه زمانی که برای ترید در نظر گرفته می‌شود و نوع تحلیلی که برای بررسی قیمت رمزارز استفاده می‌شود استراتژی‌های معاملاتی گوناگونی را پدید می‌آورد که از آن‌ها می‌توانیم در ترید ارزهای دیجیتال استفاده کنیم.

trade 1

 

روش‌های ترید بر مبنای نوع تحلیل

1- فاندامنتال

2- تکنیکال

3- احساسات بازار

 

روش های ترید ارز دیجیتال بر مبنای نوع تحلیل

1- ترید بر مبنای تحلیل فاندامنتال

یکی از مهم‌ترین تحلیل‌هایی که در بازارهای جهانی وجود دارد تحلیل بنیادی (Fundamental Analysis) است. ترید بر مبنای تحلیل فاندامنتال یکی از روش های ترید ارز دیجیتال است.

هدف از تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال بررسی ارزش ذاتی پروژه‌های کریپتوکارنسی بر مبنای فعالیت‌های کاربران در شبکه، تکنولوژی‌های استفاده شده و اهداف و کاربردهای آن‌ها است.

در دنیای رمزارزها تحلیل‌گر فاندامنتال تمرکز خود را بر روی پروژه رمزارز مورد نظر قرار می‌دهد و با بررسی دقیق آن‌ها و شرایط اقتصادی و نیازهای موجود اقدام به خرید رمزارز می‌کند. تحلیل‌های فاندامنتال بر پایه منطق و واقعیت‌های موجود انجام می‌شود و معمولا برای بازه‌های زمانی بلندمدت‌تری به‌کار برده می‌شود.

 

مواردی که در تحلیل فاندامنتال رمزارزها بررسی می‌شود عبارتند از:

 • هدف پروژه
 • بنیان‌گذاران پروژه
 • شرکای پروژه
 • سرمایه‌گذاران پروژه
 • رقبای پروژه
 • کاربردی بودن هدف پروژه
 • واقعی و عملی بودن هدف پروژه
 • میزان فعالیت توسعه‌دهندگان پروژه
 • مقدار و نحوه توزیع توکن‌های پروژه

 

2- ترید بر مبنای تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال (Technical Analysis) تمرکز خود را بر روی قیمت رمزارز موردنظر قرار می‌دهد. در تحلیل تکنیکال از نمودار قیمت و اندیکاتورها و ابزارهایی از قبیل خطوط حمایت و مقاومت، نمودار کندل استیک و خطوط روند برای پیش‌بینی روند قیمتی رمزارز استفاده می‌شود.

تریدرهایی که از تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنند بر این باورند که تحلیل تغییرات قیمتی گذشته در بازار به ما تغییرات قیمتی آینده را نشان می‌دهد. تحلیل تکنیکال بر اساس این ایده است که اگر یک معامله‌گر بتواند الگوهای قبلی بازار را شناسایی کند، می‌تواند پیش‌بینی نسبتاً دقیقی از مسیرهای قیمتی آینده داشته باشد. به بیانی دیگر تحلیل تکنیکال روشی تحلیلی برای پیش‌بینی جهت قیمت‌ها از طریق مطالعه داده‌های تاریخی مربوط به قیمت و حجم معاملات در گذشته است.

فرضیه های تحلیل تکنیکال عبارتند از:

 • همه چیز در قیمت منعکس شده است: قیمت رمزارز همه چیز درباره رمزارز مورد نظر را به شما نشان می‌دهد.
 • قیمت در جهت روند حرکت می‌کند: قیمت همیشه سعی می‌کند از جهت روند بازار پیروی کند. بنابراین در هر نوع روندی از قبیل صعودی یا نزولی و در هر تایم فریمی قیمت دنبال‌کننده جهت روند است.
 • تاریخ دوباره تکرار می‌شود: ذات تکرارپذیر بازار کریپتو به این معنی است که تحلیل الگوهای قبلی شکل‌گرفته در نمودار قیمت در پیش‌بینی روند حرکتی آینده بازار به ما کمک می‌کند.

 

3- ترید ارز دیجیتال بر مبنای احساسات بازار

به بیانی ساده بررسی و تحلیل نظر افراد تأثیرگذار در حوزه رمزارزها به همراه جو روانی حاکم بر شبکه‌های اجتماعی و استفاده از این نظرات در ترید ارزهای دیجیتال ترید بر مبنای احساسات (Sentiment Trading) نام دارد.

ترید بر اساس اخبار و رویدادها

برخی اخبار مربوط به کل حوزه رمزارزها می‌شوند و در کل ارزهای دیجیتال تأثیر می‌گذارند. اما برخی از اخبار و رویدادها تنها به رمزارزی خاص مربوط می‌شوند که اطلاع از آن‌ها برای افراد دارنده آن رمزارز اهمیت زیادی دارد.

گاهی اوقات هیجانات در بازار ارز دیجیتال به‌گونه‌ای است که حتی یک توییت از فردی مشهور باعث پامپ قیمتی رمزارزی خاص می‌شود. برای مثال می‌توان به توییت‌های ایلان ماسک (Elon Musk) در حمایت از دوج کوین اشاره کرد که باعث افزایش قیمت این رمزارز شد.

 

ترید بر اساس بازه زمانی

1- اسکالپینگ

2- ترید روزانه

3- سوئینگ تریدینگ

4- پوزیشن تریدینگ

 

روش های ترید ارز دیجیتال بر مبنای بازه زمانی

1-اسکالپینگ

scalping

معاملات اسکالپینگ شامل خرید و فروش در مدتی کوتاه برای دستیابی به سود مطمئن خواهد بود. اسکالپرها برخی از پرحوصله‌ترین معامله‌گران فضای کریپتو هستند. زیرا معامله‌گران باید تاثیر هر تغییر بازار را نظارت و درک کنند. آن‌ها همچنین باید کارمزد معاملات را هم در نظر بگیرند. زیرا معامله‌ای که با کارمزدهای بالاتر از سود همراه باشد، اصلا منطقی نیست. به همین دلیل، اکثر اسکالپرها تمایل به کسب سود کم دارند. با این حال، آن‌ها از امنیت ناشی از درآمد مطمئن لذت می‌برند. یک اسکالپر عالی باید بداند که چگونه تحت‌فشار، تصمیمات درست بگیرد.

به بیان ساده در این روش شما با شناسایی نوسانات قیمت معامله باز می‌کنید و به محض دریافت میزان مشخصی سود از بازار خارج می‌شوید. سود دریافتی از هر معامله بسیار ناچیز است. اما از آنجایی که تعداد زیادی از معاملات در طول یک روز بسته می‌شوند، مجموع سود دریافتی قابل توجه خواهد بود.

به طور کلی می‌توان گفت که هر چه تایم فریم معاملاتی کوتاه‌تر باشد، بهتر است. حداکثر زمانی که صرف یک معامله می‌شود، بیشتر از یک ساعت نیست. معامله‌گرانی که استراتژی اسکالپینگ را به کار می‌گیرند، به هیچ عنوان دنبال کسب سود بالا در هر معامله نیستند. چیزی که اهمیت دارد، تعداد معاملات است.

یکی از مزایای اصلی استراتژی اسکالپینگ تایم فریم‎‌های معاملاتی بسیار کوتاه آن است. بدین صورت اگر به هر دلیلی تحلیل شما اشتباه باشد، میزان ضرر هم ناچیز خواهد بود و می‌توانید سریعا از بازار خارج شوید. می‌توان گفت که معامله‌گران با استفاده از استراتژی اسکالپینگ، کنترل بیشتری به شرایط بازار دارند.

اسکالپینگ یکی از پر ریسک‌ترین روش های ترید ارز دیجیتال است و برای انجام آن تریدر باید تسلط و تجربه بالایی در ترید داشته باشد. بنابراین این روش به هیچ عنوان به افراد تازه کار توصیه نمی‌شود.

نکته مهم دیگری که در اسکالپینگ وجود دارد این است که با توجه به نوسانات قیمتی در تایم‌فریم‌های کوچک‌تر، اسکالپر ممکن است استرس بیشتری را تجربه کند. بنابراین کنترل احساسات و پایبند بودن به استراتژی مورد استفاده می‌تواند در میزان موفقیت اسکالپر تأثیرگذار باشد.

 

2- ترید روزانه

ترید روزانه  (Day Trading) روش دیگری از معاملات در بازارهای مالی است که در آن، معامله‌گران معاملات خود را در یک روز شروع می‌کنند و در همان روز به پایان می‌رسانند. این نوع از معامله‌گران هیچ معامله بازی برای روز کاری بعد باز نمی‌گذارند زیرا اعتقاد آن‌ها بر این است که اخبار و حواشی به وجود آمده در مدتی که آن‌ها به بازار دسترسی ندارند بر روی قیمت تاثیر می‌گذارد و ممکن است منجر به ضرر آن‌ها شود.

ترید روزانه یکی از روش‌هایی است که در بازارهای مالی سنتی مطرح شده است. در این بازارها معمولا ساعت کاری مشخصی برای فعالیت معامله‌گران وجود دارد و خارج از این ساعت کاری معامله‌ای انجام نمی‌شود. در طی مدت زمانی که انجام معامله امکان‌پذیر نیست، انواع اتفاقات ممکن است در دنیا رخ بدهد که بر قیمت دارایی‌ها اثر گذار باشد. بنابراین، داشتن معامله باز در این حالت باعث می‌شود که در روز کاری بعدی ابتکار عمل در دست معامله‌گر نباشد.

در بازارهای مالی جدید مثل بازار ارزهای دیجیتال معاملات در 24 ساعت روز قابل انجام است. در ارزهای دیجیتال مربوط به پروژه‌های بلاک چین این وضعیت به گونه‌ای است که کاربران در تمام روزهای سال و در تمام ساعات ممکن می‌توانند به معامله‌گری بپردازند. بنابراین، معنی ترید روزانه در این بازارها متفاوت است و به معامله‌گرانی که معاملات خود را در طی 24 ساعت به اتمام می‌رسانند، دی تریدر گفته می‌شود.

 

3- سوئینگ تریدینگ

swing trade

سوئینگ تریدینگ (Swing Trading) از دیگر روش های ترید ارز دیجیتال است. روش مناسبی برای مبتدی‌ها و افراد با ایده‌های سرمایه‌گذاری بلند مدتی است.

در این روش معامله‌گران معاملات خود را برای بازه زمانی بیشتر از یک روز نگهداری می‌کنند و تا زمانی که موج نوسان به اتمام نرسیده است به معامله خود ادامه می‌دهند. در این روش معاملاتی از فرآیندهای بنیادی می‌توان به تغییرات روند یک دارایی پی برد و با استفاده از تحلیل تکنیکال موج‌های مختلف را تشکیل داد و بر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کرد. در سوئینگ تریدینگ از تام فریم‌های بلند مدتی مثل 1 ساعته، 4 ساعته و روزانه برای تحلیل نمودارها استفاده می‌شود و به همین دلیل اعتبار تحلیل معمولا بالاتر از دی ترید و اسکالپ است.

در سوئینگ تریدینگ نیازی به خروج از معامله بدون خوردن استاپ لاس نیست و معامله‌گران می‌توانند معامله خود را چند روز و چند هفته باز نگه دارند و تا زمانی که موج به پایان نرسیده است ادامه دهند. در این روش تریدرها فرصت کافی برای تصمیم‌گیری در مورد معاملات خود را دارند و به همین دلیل از نظر روانی فشار زیادی بر روی معامله‌گر نیست. معمولا تعداد معاملات تریدرهای سوئینگ کم و میزان سود مدنظر آن‌ها بالاتر است.

 

4- پوزیشن تریدینگ

در پوزیشن تریدینگ (Position Trading) تریدر اطلاعات کلان اقتصادی و نیز قابلیت‌ها و پتانسیل‌های رشد موجود در رمزارزها را در معاملات خود لحاظ می‌کند. ترید به روش موقعیت‌گیری یا پوزیشن تریدینگ یکی از روش های ترید ارز دیجیتال است که در آن تریدر با دیدی بلند مدت به معاملات خود نگاه می‌کند. در پوزیشن تریدینگ ممکن است تریدر پوزیشن خود را برای هفته‌ها و ماه‌ها یا حتی سال‌ها برای رسیدن به سود مورد نظر باز نگه دارد.

معامله‌گران پوزیشن تریدینگ وقت زیادی را صرف بررسی کاغذ سفید یا وایت پیپر کوین می‌کنند. سپس سایر عوامل بازار و عملکرد سایر کوین‌ها را هم در مطالعات خود دخیل می‌سازند. تنها در این صورت است که می‌توانند با اطمینان از نتیجه بلندمدت سرمایه‌گذاری کنند. پوزیشن تریدینگ مستلزم تجربه و دقت فراوان در جزئیات است. بنابراین بهترین راه برای انجام آن، شروع با مقادیر کم سرمایه‌گذاری است. معامله‌گر پوزیشن تریدینگ پس از تسلط بر حرکات بازار، همه‌کاره و پرتجربه خواهد شد.

 

آربیتراژ ترید چیست؟

arbitrage

آربیتراژ (Arbitrage) هم به عنوان یکی از روش‌های کسب درآمد در بازار ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود. گاهی اوقات قیمت یک دارایی در دو پلتفرم معاملاتی مختلف با یکدیگر تفاوت دارد. در چنین شرایطی اگر معامله‌گر بتواند دارایی را در یک پلتفرم با قیمت پایین خریداری کند و در پلتفرم دیگر با قیمت بالا بفروشد، می‌تواند سود مناسبی از آن به دست آورد. به این فرآیند در بازارهای مالی آربیتراژ گفته می‌شود.

آربیتراژ یک روش سرمایه‌گذاری و کسب سود در بازارهای مالی است که در آن نیازی به تحلیلگری نیست و تنها کاری که معامله‌گر به آن نیاز دارد، پیدا کردن اختلاف قیمت معامله یک دارایی در پلتفرم‌های مختلف و سرعت عمل در خرید و فروش آن دارایی است. این نوع فعالیت در بازار معمولا برای سرمایه‌گذارانی مفید است که سرمایه زیادی دارند و تفاوت قیمت ناچیز در قیمت معامله دارایی در دو پلتفرم عدد قابل توجهی در سرمایه آن‌ها می‌شود.

به دلیل فعالیت تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران در این حوزه، معمولا اختلاف قیمت بین یک دارایی در پلتفرم‌های مختلف تفاوت زیادی باهم ندارد و این اختلاف قیمت به سرعت از بین می‌رود. بنابراین، ریسک آربیتراژ بالا است و کاربران باید با علم به این ریسک‌ها، کار آربیتراژ را دنبال کنند.

 

ترید روند چیست؟

ترید روند (Trend trading) به نوعی از معامله اطلاق می‌شود که در آن معامله‌گر روند یک بازار را دنبال می‌کند و معاملات خود را در راستای روندهای بازار انجام می‌دهد. روند بازار در تایم فریم‌های مختلف متفاوت است و معامله‌گران با توجه به ویژگی‌های شخصیتی در تایم فریم مورد نظر خود معامله می‌کنند. معمولا تریدرهای روند سرمایه‌گذاران بلند مدتی هستند که روندهای بازار را در بلند مدت شناسایی می‌کنند و برای مدت زمان طولانی که روند هنوز تغییر نکرده است در معاملات خود باقی می‌مانند.

کار این دسته از معامله‌گران بیشتر شبیه سرمایه‌گذاران است و به همین دلیل آن‌ها بیشتر از تحلیل بنیادی و شرایط اقتصاد کلان برای تشخیص روندهای بازار استفاده می‌کنند و از تحلیل تکنیکال تنها برای مشخص کردن نقطه ورود و خروج خود به معاملات استفاده می‌کنند. در تحلیل تکنیکال نیز روش‌های زیادی برای تشخیص روندهای بازار وجود دارد که معامله‌گران از آن‌ها برای تشخیص جهت و قدرت روندها استفاده می‌کنند.

در ترید روند بلند مدتی، فرصت برای بررسی شرایط بازار زیاد است و معامله‌گران می‌توانند با ابزارهای مختلف تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی شرایط را مورد ارزیابی قرار دهند. به همین دلیل می‌توان گفت ترید روند گزینه مناسبی برای افراد مبتدی است و معامله در آن از نظر روانشناسی آسان‌تر است. افراد با تجربه می‌توانند ترید روند را در بازه‌های زمانی کوتاه مدت نیز مورد استفاده قرار بدهند تا از این طریق بتوانند معاملات بیشتری انجام دهند و سودهای بیشتری کسب کند.

 

جمع‌بندی

به لطف گستردگی انواع ترید ارز دیجیتال، هرکسی می‌تواند به روش خاص خود معامله کند. چه مبتدی باشدی یا یک معامله‌گر باتجربه، روشی برای هرکس وجود دارد. تعیین نوع معامله به مهارت، زمان یا مقدار دارایی فرد بستگی دارد. معامله‌گران می‌توانند تکنیک‌های مختلف را امتحان کنند تا بهترین مورد را انتخاب نمایند. برخی نیز استفاده از چندین تکنیک را به طور هم‌زمان در نظر می‌گیرند. در این مطلب سعی شد تا روش‌های گوناگون موجود برای ترید رمزارزها توضیح داده شود، امیدواریم برای شما مفید واقع شود.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x